Başlangıç / Genel / Vajinal Doğum Nedir? normal doğum

Vajinal Doğum Nedir? normal doğum


Bir kadın vajina yoluyla bir çocuğu doğurduğunda vajinal doğum denir. Çoğu kadın bu şekilde doğurur. İşgücü genellikle bir kadının rahim ağzı – rahim ve vajina arasındaki yol – genişlemek için kasılmalarla başlar ve bebek daha sonra vajinadan uterusdan itilir. Vajinal doğum genellikle ağrılıdır, ancak genellikle ciddi komplikasyonlar olmaksızın gerçekleşir. Vajinal doğumlar bebeklerin dünyaya girmesinin tek yolu değil, bazı durumlarda doktorlar bir kadının vücuduna girip bebeğini Sezaryen adlı bir prosedürde bir kesikten geçirirler.

Vajinal doğum, bir kadının vajinal kanala bir çocuğu gönderdiği bir durumdur. Çoğu kadın doğumu bu şekilde doğurmayı beklemektedir, çünkü bir kadının rahmından dışarıya doğru doğal olarak çıkmaktadır. İşgücü beklendiği gibi ilerlediğinde, kasılmalar uterustan vajinaya giden açılım olan kadının rahim ağzının genişlemesini veya açılmasını teşvik eder. Bu kasılmalar aynı zamanda bebeği uterus dışına, serviks ve vajina yoluyla dış dünyaya iter. Bir kadın, vücudunun çabalarıyla işbirliği içinde ilerleyip bastırarak bu sürece yardımcı olur.


Bir kadının vücudunun vajinal doğum için tasarlanmış olmasına rağmen, bu tip doğum, rahatsız edici faktörleri olmadan değildir. Çoğu kadın, örneğin doğum ve doğum sırasında ağrılı kasılmalar yaşarlar ve bebeklerini vajinal kanala ittikleri için çoğu kişide yanma hissi ya da yırtılma var. Genellikle, hamilelik zamanı gelince, hamilelikte bekleyen anneler ayrıca vajinal bölgede yoğun bir baskı duygusuyla boğulmuş hissederler. Yine de çoğu kadın ciddi bir komplikasyon olmaksızın vajinal doğum yapmış ve birçoğu sonraki çocuklarda bu doğum yöntemini seçmeye devam etmektedir. Birçoğu, bedenlerinin doğum sürecini gerçekleştirme biçiminde düşünce zevkini ifade eder.

Vajinal kanal bir bebeğin en doğal doğum rotası olmasına rağmen, bebeğin annesinin rahiminden çıkmasının tek yolu bu değildir. Bazen bebekler Sezaryen adı verilen bir ameliyatla doğarlar. Bu tür bir ameliyatla, bir doktor bebeği annenin vücudundan bu kesiklerden hafifçe çıkarmadan önce bir kadının karnında ve daha sonra uterusunda bir kesi yapar. Genellikle sezeryan bölümleri gereklidir, çünkü bir annenin sağlığı ya da doğmamış bebeğinin sağlığı acı çekiyor. Bununla birlikte, bazı vakalarda, hamilelik çağındaki anneler rahatlık veya vajinal doğum korkusu olmaksızın bu tür ameliyatları seçerler.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Yetişkinlerde Tonsillit: Ne Beklenmeli?

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olabilir mi? Tonsillit çoğu zaman çocukları ve gençleri etkiler, ancak yetişkinler de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir