Başlangıç / Genel / Yüksek Kan Basıncı Nedir? yüksek kan basıncı belirtileri

Yüksek Kan Basıncı Nedir? yüksek kan basıncı belirtileri


Şu anda her üç Amerikalı’ndan yaklaşık bir tanesinin yüksek tansiyonu olduğu tahmin edilmektedir. Kan basıncı, kan akışının arterlere ne kadar kuvvet uyguladığının ölçümüdür. Tansiyon yüksekliği, yeme alışkanlıkları ve diğer koşullara bağlı olarak gün içinde düşmesine ve düşmesine rağmen kan basıncının düzenli olarak yükseldiği zaman yüksek tansiyon olarak adlandırılır.

Hipertansiyon tıbbı terimiyle de bilinen yüksek kan basıncı, kanın sistolik ve diyastolik basıncına dayanan sayılarla ölçülür. Sistolik basınç kalp atışları esnasında arter duvarlarına karşı kan kuvvetini ölçerken, diyastolik basınç kalp atışı arasındaki kalp atışı arasındaki arter duvarındaki kan kuvvetini ölçer. Bu iki sayı sırayla üstten alta doğru, sistolik basınç ölçümü üstte ve diyastolik olarak altta gösterilir. Örneğin, sağlıklı bir kan basıncında 110/70, sistolik basınç 110 ve diyastolik basınç 70’dir.

Yüksek tansiyon ölçümleri herkes için farklıdır ve gün içinde düşen ve düşen tansiyonumuzdan dolayı aşağı indirmek zordur, ancak iyi bir sağlıklı tansiyon genellikle 120/80 veya daha düşüktür. Diyastolik olarak 80-89’luk bir okuma ile sürekli 120’den 139’a kadar çıkan sistolik basınç, yüksek kan basıncı olarak düşünülür. Birinci basamak hipertansiyon, 140 ila 159 arasında tutarlı bir sistolik okumadır ve diyastolik olarak 90 ila 99’dur. İkinci aşama, sürekli olarak 160/100 üzerinde bir şeydir.


Tansiyon yüksek olduğunda kalpten daha zor çalışmaya zorlar. Arter duvarlarına karşı ekstra kuvvet uygulanması, arterlerin sertleşmesine neden olabilir. “Sessiz katil” olarak da bilinen bu durum inme, kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği veya körlüğe neden olabilir. Bununla birlikte, nadiren herhangi bir belirti vardır; Yüksek tansiyonunuz olup olmadığını öğrenmenin tek yolu kontrol ettirmektir.

Kan basıncı okumaları, stres, korku, öfke, yorgunluk ve doktor ofisinde kaygı gibi geçici bir yükselişe neden olabilecek diğer durumlarla ilgili olarak her zaman görülecektir. Yüksek tansiyon, kardiyovasküler ve böbrek bozuklukları, nörolojik durumlar, gebelik öncesi eklamppsi ve çeşitli ilaçlardan da kaynaklanabilir.

Hipertansiyon ayırım yapmaz; Yaş, ırk veya cinsiyet gözetmeksizin herkes bunu geliştirebilir. İyi haber şu ki bu durum tedavi edilebilir ve engellenebilir. Kan basıncını düşürmek için tasarlanmış birçok ilaç bulunurken, yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri de vardır. Kilo vermek, egzersiz yapmak, sağlıklı düşük yağlı bir diyet yapmak ve daha az sodyum ve alkol tüketmek, yüksek tansiyonun düşürülmesine katkıda bulunacaktır. Diyette veya egzersizde değişiklik yapmadan önce daima doktorunuzla konuşun ve kan basıncınızı düzenli olarak kontrol edin.

Hakkında: Tolga

Bu Çok Okundu

Tükürük pH’sı Nedir?

PH nedir? Kısaltma pH potansiyel hidrojen anlamına gelir. Bir maddenin kimyasal asitlik seviyesini ve alkalinitesini tanımlamak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir